Zmiany w kategorii A2

A2-mniejsze-motocykle

Zmiany w kategorii A2
Mniejsze motocykle na egzaminach!

A2-mniejsze-motocykleto szansa dla niskich i szczupłych osób marzących o motocyklu

Stało się! Wyczekiwana latami zmiana przepisów została osiągnięta! Na egzaminy motocyklowe powracają od 2021 roku małe pojemności w klasie 250-400 ccm. To wielki sukces i szansa dla osób o niskim wzroście lub szczupłej budowie ciała, które nie miały możliwości wcześniej zdawać egzaminu na motocyklu nad którym w pełni by panowały.

sukces krakowskiej organizacji PSITJ

Wspomnieć musimy, że wszystko zaczęło się w 2017 roku kiedy nasz instruktor będący jednocześnie szefem organizacji pozarządowej skupiającej szkoleniowców specjalizujących się w technice jazdy rozpoczął batalię o w/w zmiany wysyłając projekty aktów do Ministerstwa Infrastruktury. Pierwsze sukcesy to zgoda Ministerstwa na używanie tego typu motocykli w szkołach jazdy, a teraz za sprawą dyrektywy UE zmian dokonano całościowo w rozporządzeniu regulującym warunki techniczne dla motocykli używanych również do egzaminowania przyszłych motocyklistów! Jesteśmy dumni!

A2-kurs-krakówna jakim motocyklu nauka i egzamin kategorii A2?

Zgodnie z Rozporządzeniem Dz.U.2016.2022 po zmianach jakich dokonano w par. 43 ust. 4 pkt 3 lit. a, zmieniając go przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 października 2020 r. (Dz.U.2020.1886) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2020 roku motocykle stosowane do egzaminowania kandydatów w zakresie kat.A2 – muszą spełniać poniższe warunki:

motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A2 powinien być wyposażony w:

  1. a) silnik spalinowy o mocy wynoszącej co najmniej 20 kW i nieprzekraczającej 35 kW, pojemności skokowej co najmniej 245 cm3i posiadający stosunek mocy do masy własnej nieprzekraczający 0,2 kW/kg; w przypadku pojazdów stosowanych do nauki jazdy dopuszcza się silnik spalinowy o mocy wynoszącej co najmniej 11 kW i nieprzekraczającej 35 kW, pojemności skokowej zawierającej się pomiędzy 126 cm3 , a 595 cm3 i posiadający stosunek mocy do masy własnej nieprzekraczający 0,2 kW/kg,
    albo
  2. b) silnik elektryczny o mocy wynoszącej co najmniej 20 kW i nieprzekraczającej 35 kW i posiadający stosunek mocy do masy własnej co najmniej 0,15 kW/kg; w przypadku pojazdów stosowanych do nauki jazdy dopuszcza się silnik elektryczny o mocy wynoszącej co najmniej 11 kW i nieprzekraczającej 35 kW i posiadający stosunek mocy do masy własnej co najmniej 0,15 kW/kg;

Powyższe może być dla wielu prawniczą paplaniną, więc poniżej wytłumaczymy po polsku o co chodzi : )

prawo jazdy A2nic tam nie ma o pojemności

Tak! To nie pomyłka!
Nie ma oni słowa o tym jaką masz mieć pojemość silnika posiadając uprawnienia kategorii A2…  jest jedynie określona maksymalna moc motocykla jako 35 kW! Jednak żeby się nauczyć i zdać egzamin musisz dostosować się do rozporządzeń które określają jak ma wyglądać pojazd szkoleniowo-egzaminacyjny, stąd całe zamieszanie i narzucone z góry motocykle na kursie oraz egzaminie.

Posiadając prawo jazdy A2 – możesz kierować:

  • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg,
    przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy
    przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

ograniczanie mocy motocykla do A2 – w praktyce

Czyli możesz kupić motocykl o pojemności np. 700 ccm, ale nie może mieć fabrycznie mocy większej niż 70 kW, bo po ograniczeniu mocy w sposób elektroniczny lub mechaniczny moc jaka była wyjściowo nie może być większa niż dwukrotność tych 35 kW – czyli prosto licząc 70 kW.

Wniosek – jeśli kupisz motocykl o mocy 100 kW – nie możesz go przerobić na A2, bo 100 dzielone przez dwa daje 50, a ma dać mniej niż 35 kW! Mało tego obecnie okręgowe stacje diagnostyczne dopuszczają przerabianie motocykli tylko przy zastosowaniu wyłącznie fabrycznych instalacji rekomendowanych przez producentów motocykli, zatem uważajcie, bo przeróbki w garażu nie przejdą przeglądu i zmian konstrukcyjnych!
Wiemy to też z doświadczenia, przerabiając nasz szkoleniowy motocykl musieliśmy przez to przebrnąć!

nauka jazdy na czym innym – niż sam egzamin A2?

Tak. Dobra szkoła ma teraz możliwość posiadania różnorodnej floty i warto skorzystać z takiej okazji wybierając szkołę gdzie zgodnie z przepisami powyżej nauka na kat.A2 odbywa się na pojemościach nawet od 126 ccm do 595 ccm, czyli pojeździsz nawet tzw. „600”-tką! Dzięki temu poznasz różne motocykle i wychwycisz dysproporcje w masie oraz reagowaniu gazu, a także jakości prowadzenia. To ważne doświadczenia i warto doznać ich już podczas kursu motocyklowego w dobrej szkole która takowy sprzęt posiada. Stopniowanie trudności to kluczowa zasada w procesie nauczania motocyklisty.
Jednak sam egzamin zdajesz już na łatwiejszej „300”-setce! Sukces gwarantowany!

motocykl egzaminacyjny na A2 – w MORD Kraków

motocykl-A2

Posiadamy takie motocykle już od sezonu 2020 i świetnie sprawdzają się nam w szkoleniu przyszłych motocyklistów

Krakowski ośrodek egzaminacyjny zdecydował się na zakup takiego samego motocykla na jakim nasza szkoła uczyła już sezonie 2020 przyszłych motocyklistów ; )  Używamy tego motocykla w procesie stopniowania trudności w tzw. etapie przejściowym przed pojemnością „500” , a wybraliśmy go  z uwagi na poręczność i swoistego rodzaju dorosłość przypominającą duże maszyny klasy „700”. Motocykl ten jest także pewną nowością, gdyż jest to dwucylindrowa jednostka o dosyć sporej mocy przy małych rozmiarach – YAMAHA MT-03 (model 2020) 

zobacz nasze motocykle szkoleniowe – kliknij tu .. 

Teraz ten sprytny i niewielki motocykl – jest oficjalnym motocyklem egzaminacyjnym na A2 w Krakowie!
Bardzo się cieszymy, gdyż posiadamy takie motocykle i doświadczenia z nimi związane w zakresie metodyki.

Oficjalny motocykl egzaminacyjny dla kategorii A2 od 2021 roku w Krakowie

Niska dziewczyna, szczupły chłopak ..
od teraz mogą spełniać marzenia o motocyklu

To rewolucyjna zmiana! Do tej pory żeby móc jeździć motocyklem kat. A2 o pojemności 300 ccm – egzamin musiałeś zdawać na pojemności 700 ccm! Niestety tak było i stąd wiele osób rezygnowało, bo nie byli w stanie opanować cięższego i dużego motocykla, kiedy sami mieli np. 165 cm wzrostu i 55 kg wagi. Nie ma co ukrywać, że było to wyzwanie graniczące z fizyką.

zobacz szczegóły dotyczące kursu prawa jazdy na A2 … kliknij tu 

łatwiejszy egzamin i nauka jazdy na motocyklu

Teraz wreszcie jest szansa dla osób niskich i lekkich na posiadanie motocykla oraz bezproblemowe uzyskiwanie uprawnień dla kategorii A2. Oczywiście kurs jest tak samo trudny, zadania na egzaminie te same co były, ale motocykl nieporównywalnie lżejszy, zwinniejszy oraz łatwiejszy w prowadzeniu.

Serdecznie Zapraszamy na szkolenia A2 w nowym wymiarze ; ) 
opracował 
Piotrek 
instruktor techniki jazdy 
wykładowca ruchu drogowego